ib Diploması Nedir: ib Okulları, Eğitimi ve Sınavı, Tüm Bilgiler

ib Diploması Nedir: ib Okulları, Eğitimi ve Sınavı, Tüm Bilgiler

Euro Anatolia Olarak 16 yıldır öğrencilerimize ib diploması eğitiminin önünü açmakla kalmıyor, ayrıca 21 ülkeye yatırımcı vizelerinde profesyonel destek veriyoruz. 

ib diploması nedir 3 ib diploması nedir
ib diploması nedir 4 ib diploması nedir

Euro Anatolia Olarak 16 yıldır öğrencilerimize ib diploması eğitiminin önünü açmakla kalmıyor, ayrıca 21 ülkeye yatırımcı vizelerinde profesyonel destek veriyoruz. 

ib diploması nedir 5 ib diploması nedir

IB DİPLOMASI NEDİR?

ib Diploması Nedir: ib Okulları, Eğitimi ve Sınavı, Tüm Bilgiler

İb Diploması Nedir: İb Okulları, Eğitimi ve Sınavı, Tüm Bilgiler

Uluslararası Bakalorya (IB) programı, 3 ila 19 yaş arasındaki öğrencilere zorlu ıb eğitim programları sunan uluslararası kabul görmüş bir müfredattır. Öğrencilerde eleştirel düşünme, kültürlerarası anlayış ve yaşam boyu öğrenme becerilerini geliştirmek için tasarlanmıştır. Program, akademik titizliği ve yüksek standartları ile tanınır ve dünya çapındaki üniversiteler ve işverenler tarafından oldukça iyi bilinmektedir.

İb Diploması Nedir?

[expander_maker id=”2″ more=”Daha Fazla Oku” less=”Kısalt”]

Özellikle yurtdışında okumak isteyen öğrenciler ib diploması nedir diye merak etmektedir. İB programının üç düzeyi vardır: 3 ila 12 yaş arası öğrenciler için İlk Yıllar Programı (İYP), 11 ila 16 yaş arası öğrenciler için Orta Yıllar Programı (OYP) ve 16 ila 19 yaş arası öğrenciler için Diploma Programı (DP). DP, programın en ileri düzeyidir ve bu makalenin odak noktasıdır. Diploma programı, öğrencileri üniversite düzeyindeki çalışmalara hazırlayan iki yıllık bir programdır. Öğrencilerin dil ve edebiyat çalışmaları, dil edinimi, bireyler ve toplumlar, fen bilimleri, matematik ve sanat dallarından birer ders olmak üzere altı ders almaları gerekmektedir. 

Ek olarak, öğrencilerin farklı konularda bilginin doğasını anlamalarına yardımcı olan disiplinler arası bir ders olan Bilgi Teorisi (BT) dersini tamamlamaları gerekir. İb diplomasi için gereken eğitim, kurs çalışmalarını tamamlamayı ve toplum hizmeti, bağımsız araştırma ve ders dışı etkinlikler gibi etkinliklere katılmayı içerir. Ek olarak, öğrencilerin seçtikleri konulardan birinde Bitirme Tezi olarak bilinen 4.000 kelimelik bir araştırma makalesini tamamlamaları gerekir. Enerji Verimliliği, öğrencilerin bağımsız araştırma yapmaları ve araştırma ve yazma becerilerini geliştirmeleri için bir fırsattır.

İb diplomasi almak için gerekli sınavlar iki yıllık programın sonunda yapılır. Öğrenciler, BT ve EE’nin yanı sıra altı dersinin her biri için yazılı sınavlara girmelidir. Sınavlar, harici sınav görevlileri tarafından notlandırılır ve puanlar, nihai değerlendirme için Uluslararası Bakalorya Organizasyonu’na (UBO) gönderilir. 

Diplomayı alabilmek için, öğrencilerin olası 45 üzerinden en az 24 puan alması gerekir. Sonuç olarak, IB programı, 3 ila 19 yaş arasındaki öğrencilere zorlu eğitim programları sunan uluslararası kabul görmüş bir müfredattır. Diploma Programı (DP), programın en ileri seviyesidir ve öğrencileri üniversite düzeyindeki çalışmalara hazırlamak için tasarlanmıştır. 

IB diploması için gereken eğitim, kurs çalışmalarını tamamlamayı, toplum hizmeti gibi faaliyetlere katılmayı ve Genişletilmiş Kompozisyon tamamlamayı içerir. İb diploması almak için gerekli sınavlar iki yıllık programın sonunda yapılır ve öğrencilerin diploma alabilmeleri için en az 24 puan almaları gerekir. Artık ib diploması nedir sorusunun cevabını biliyorsunuz.

İb Diploması Neden Alınmalıdır?

İb diploması nedir sorusu kadar ib diploması ne işe yarar diye merak edenler de çoktur. Uluslararası Bakalorya (IB) diploması almak, öğrencilere hem eğitimleri boyunca hem de gelecekteki kariyerlerinde birtakım avantajlar sağlayabilir. Program, öğrencilere üniversite düzeyindeki çalışmalara ve ötesine hazırlayan çok yönlü bir eğitim sağlamak için tasarlanmıştır.

IB diplomasının ana avantajlarından biri, dünyanın her yerindeki üniversiteler ve işverenler tarafından tanınmasıdır. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avrupa ve dünyanın diğer bölgelerindeki birçok üniversite, IB diplomasını tamamlayan öğrencilere kredi veya ileri düzey puan verir. Ayrıca birçok işveren, öğrencilerin program aracılığıyla kazandıkları eleştirel düşünme, kültürler arası anlayış ve problem çözme gibi beceri ve bilgilere değer verir. IB diplomasının bir diğer faydası da öğrencilere zorlu ve titiz bir eğitim sunmasıdır. 

Program, akademik olarak zorlayıcı olacak ve öğrencileri tam potansiyellerine itecek şekilde tasarlanmıştır. Programın dil ve edebiyat, dil edinimi, bireyler ve toplumlar, bilimler, matematik ve güzel sanatlar olmak üzere altı konu alanı öğrencilere geniş bir bilgi yelpazesi sunar. Bununla birlikte Bilgi Kuramı (BT) dersi öğrencileri farklı konularda bilginin doğası hakkında analitik olarak eleştirel düşünmeye teşvik eder. Ek olarak, Genişletilmiş Deneme (EE), öğrencilerin bağımsız araştırma yapmaları, araştırma ve yazma becerilerini geliştirmeleri ve eleştirel ve analitik düşünme yeteneklerini göstermeleri için bir fırsattır.

İb diploması ayrıca öğrencilere toplum hizmeti, bağımsız araştırma ve ders dışı etkinlikler gibi birçok ders dışı etkinlik sağlar. Bu etkinlikler, öğrencilere sınıfta öğrendiklerini gerçek dünyadaki durumlara uygulama fırsatı verir ve liderlik, takım çalışması ve problem çözme gibi önemli becerilerin geliştirilmesine yardımcı olur.

Son olarak, ib diploması, öğrencilerin kültürlerarası anlayış geliştirmeleri ve dünya vatandaşları olmaları için mükemmel bir fırsattır. Program, öğrencileri farklı kültürleri ve bakış açılarını keşfetmeye teşvik eder ve çeşitliliğe, saygı ve hoşgörüyü teşvik eder. Bu, bireylerin farklı kültürleri ve toplumları anlayabilmelerinin ve bunlar arasında gezinebilmelerinin elzem olduğu günümüzün küreselleşmiş dünyasında özellikle önemlidir. 

Sonuç olarak, IB diploması, öğrencilere hem eğitimleri boyunca hem de gelecekteki kariyerlerinde birtakım avantajlar sağlayan değerli bir eğitim programıdır. Dünyanın dört bir yanındaki üniversiteler ve işverenler tarafından tanınır, zorlu ve titiz bir eğitim sağlar ve bir dizi ders dışı etkinlik sunar. Ek olarak, program kültürlerarası anlayışı teşvik eder ve öğrencilerin dünya vatandaşı olmalarına yardımcı olur. Kendilerini akademik olarak zorlamak, önemli beceriler geliştirmek ve üniversite düzeyindeki çalışmalara ve ötesine hazırlanmak isteyen öğrenciler için mükemmel bir fırsattır.

İb Okulları

Tüm bunlarla birlikte ıb okulu nedir sorusu da oldukça sık karşılaşılan konulardandır. İb okul, 3 ila 19 yaş arasındaki öğrenciler için uluslararası kabul görmüş bir program olan IB müfredatını sunan eğitim kurumlarıdır. Yurtdışında yüksek öğrenime devam etme açısından, IB diploması ib okulu tarafından geniş çapta tanınmakta ve kabul edilmektedir. 

Pek çok üniversitenin özel giriş koşulları vardır ve IB kursları için ileri düzeyde puan veya kredi sunabilir. Bu, üniversiteye geçişi kolaylaştırabilir ve öğrenciler için zamandan ve paradan tasarruf sağlayabilir. Türkiye’de, IB programları sunan 90 yetkili İb okulu bulunmaktadır. Ancak, bu okulların tümü IB Diploma eğitimi sağlama yetkisine sahip değildir. Bu okullar arasından sadece 56’sı Uluslararası Bakalorya Organizasyonu tarafından IB Diploma eğitimi sağlamak üzere yetkilendirilmiştir.

Bu, bu 56 okuldaki öğrencilerin, onları üniversite düzeyinde ve ötesine hazırlayan zorlu ve çok yönlü bir eğitim sağlamak için tasarlanmış, uluslararası kabul görmüş IB Diploma programını sürdürme fırsatına sahip oldukları anlamına gelir. Bu, ib lise eğitiminin dünya ülkelerinde önemli bir parçasıdır. Türkiye’de de bir IB Diploması almanın birçok faydası vardır. 

IB diplomasının Türkiye’de karşılığı olmadığı için lise eğitimine ek program olarak uygulanmaktadır. Bununla birlikle ib diploması ile yurtdışı üniversiteler herhangi bir ek sınav olmaksızın doğrudan üniversiteye geçiş sunarlar. Türkiye’de bir IB diploması ile genellikle üniversitedeki derslerden burs veya muafiyet alabilirsiniz. Türkiye’de Uluslararası Bakalorya diploma notu en az 32 olan öğrenciler, okulun sunduğu çeşitli imkanlardan yararlanabilmektedir. 

Türkiye’de IB diplomasını tanıyan özel üniversitelerden bazıları Beykent Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi’dir. Türkiye’de sunulan IB diploma programlarının yurtdışındaki köklü yükseköğretim kurumları tarafından uluslararası öğrencilere de sunulduğunu da belirtmekte fayda var.

İb Eğitimi ve Sınavları

Tüm bu soruların yanında ib eğitim nedir ve ib sınavı nedir soruları da merak konusudur. Yurtdışında okumak isteyen öğrenciler genelde yurt dışı sınavları hakkında da bilgi sahibi olmak istemektedirler. İb eğitim almanın ilk adımı, programı sunan IB onaylı bir okula gitmektir. Okulun Uluslararası Bakalorya Organizasyonu tarafından yetkilendirilebilmesi için belirli gereksinimleri karşılaması gerekir. Öğrenciler daha sonra daha önce bahsedilen altı konu alanını içeren iki yıllık programı tamamlamak zorundadır. Ek olarak, öğrencilerin seçtikleri konulardan birinde bitirme tezini tamamlamaları gerekmektedir.

Bununla birlikte Ib sistemi, iç ve dış değerlendirmelerin bir kombinasyonu yoluyla değerlendirilir. İç değerlendirmeler kurs çalışmalarını, sözlü sunumları ve laboratuvar raporlarını içerirken, dış değerlendirmeler iki yıllık programın sonunda yapılan yazılı sınavları içerir. Bu sınavlar harici sınav görevlileri tarafından notlandırılır ve puanlar nihai değerlendirme için IBO’ya gönderilir. 

Aynı zamanda ib sertifikası alabilmek için, öğrencilerin olası 45 üzerinden en az 24 puan alması gerekir. Öğrenciler, değerlendirmelere ek olarak, liderlik, takım çalışması ve problem çözme gibi önemli becerileri geliştirmek için tasarlanmış 150 saatlik Yaratıcılık, Eylem, Hizmet etkinliklerini de tamamlamalıdır. Bu etkinlikler, öğrencilere sınıfta öğrendiklerini gerçek dünyadaki durumlara uygulama fırsatı sağlamayı amaçlar ve üniversiteler ile işverenler tarafından değer verilen önemli becerilerin geliştirilmesine yardımcı olur. İb sistem, önemli miktarda hazırlık ve çaba gerektiren zorlu ve titiz bir programdır. Bu sebeple öğrencilerin yüksek başarı elde etmesi gerekir.

ib diploması imkanını bir kez daha düşünün! Sağlam bir geleceğe sahip olmak için…

Euro Anatolia ücretsiz danışmanlığı için şimdi randevu alın!

 [/expander_maker]

  • Bir ib programına katılmak.
  • sınıfta programa katılacaksanız 10. Sınıfı başarılı bir şekilde tamamlamak
  • 100 üzerinden en az 75 diploma puanına sahip olmak.
  • IELTS sınavından ortalama 6,5 almak ve her sınav bölümünden en az 6,0 puan alabilmek.
  • Sabancı Üniversitesi
  • Beykent Üniversitesi
  • Koç Üniversitesi
  • Özyeğin Üniversitesi
  • Bilgi Üniversitesi
ib diploması nedir 5 ib diploması nedir

YURTDIŞINDA EN POPÜLER DİL OKULLARI

Yurtdışında En Çok Tercih Edilen Dil Okulları;

ib diploması nedir 7 ib diploması nedir

Amerika’da Yüksek Lisans

ib diploması nedir 8 ib diploması nedir

İspanya’da Yüksek Lisans

ib diploması nedir 9 ib diploması nedir

Avustralya’da Yüksek Lisans

work and study nedir

İrlanda’da Yüksek Lisans

ib diploması nedir 10 ib diploması nedir

Polonya Yüksek Lisans

ib diploması nedir 11 ib diploması nedir

Hollanda’da Yüksek Lisans

italya schengen vize başvurusu

İtalya’da Yüksek Lisans

ib diploması nedir 12 ib diploması nedir

Kanada’da Yüksek Lisans

ingiltere vize başvurusu

İngiltere Yüksek Lisans

ib diploması nedir 13 ib diploması nedir

Almanya’da Yüksek Lisans

work and study nedir

İrlanda Üniversiteleri

ib diploması nedir 14 ib diploması nedir

İsveç Üniversiteleri

ib diploması nedir 15 ib diploması nedir

Fransa Üniversiteleri

italya schengen vize başvurusu

İtalya Üniversiteleri

ib diploması nedir 11 ib diploması nedir

Hollanda Üniversiteleri

ib diploması nedir 17 ib diploması nedir

Polonya Üniversiteleri

ingiltere vize başvurusu

İngiltere Üniversiteleri

ib diploması nedir 12 ib diploması nedir

Kanada Üniversiteleri

ib diploması nedir 7 ib diploması nedir

Amerika Üniversiteleri

ib diploması nedir 20 ib diploması nedir

İspanya’da Lise

NEDEN EURO ANATOLIA?

ib diploması nedir 21 ib diploması nedir

Sadece Size Özel Bir Danışman Atanımı

Süreç içerisinde sürekli ulaşabileceğiniz, sizlere her aşamada destek olan profesyonel bir danışman atıyoruz.

ib diploması nedir 22 ib diploması nedir

Profesyonel Yatırımcı Vizeleri Danışmanlığı Farkı

16 Yıldır sadece yurtdışı eğitimi değil Yatırımcı Vizeleri danışmanlığı yapıyoruz,  bu nedenle yurtdışı eğitim vizeleri bizler için oldukça  kolay süreçler olmaktadır.

ib diploması nedir 23 ib diploması nedir

Resmi Sözleşme İle Güvenli ve Garantili Bir Süreç

Değerli danışanlarımızla süreçlerimizi yönetirken, resmi, tüm haklarınızı kanunen koruyan bir sözleşme imzalayarak yönetiyoruz.

ib diploması nedir 24 ib diploması nedir

Sözleşmeyle Sabit En Uygun Fiyat Garantisi

Şirket politikamızda yazılı olarak sabitlenmiş olarak sizlere en uygun fiyat garantisini veriyoruz. 

16 Yıllık En Yurtdışı Eğitim ve Yatırımcı Vizeleri Danışmanlığı​

ib diploması nedir 25 ib diploması nedir

16 Yıldır 24.000’in üzerinde öğrencimizi dünyanın çeşitli ülkelerine başarıyla gönderip 1000’den danışanımıza Ankara Anlaşması ve Yatırımcı vizelerini başarıyla aldık. Yürüdüğümüz yolda inanıyoruz ki danışanlarımıza kattığımız değer bizim başarımızla doğru orantılıdır. Başarınız, Başarımızdır.

ib diploması nedir 26 ib diploması nedir

24.000+​

ÖĞRENCİ OKULLARINA YERLEŞTİRİLDİ​

28+

ÜLKEDE ÖĞRENİM VE VİZE ALIMI

250+

ANLAŞMALI OKUL

30+

DANIŞMAN KADROSU

16 Yıllık En Yurtdışı Eğitim ve Yatırımcı Vizeleri Danışmanlığı

ib diploması nedir 25 ib diploması nedir

16 Yıldır 24.000’in üzerinde öğrencimizi dünyanın çeşitli ülkelerine başarıyla gönderip 1000’den danışanımıza Ankara Anlaşması ve Yatırımcı vizelerini başarıyla aldık. Yürüdüğümüz yolda inanıyoruz ki danışanlarımıza kattığımız değer bizim başarımızla doğru orantılıdır. Başarınız, Başarımızdır.

ib diploması nedir 26 ib diploması nedir

24.000+

ÖĞRENCİ OKULLARINA YERLEŞTİRİLDİ

10+

ÜLKEDE ÖĞRENİM VE VİZE ALIMI

250+

ANLAŞMALI OKUL

30+

DANIŞMAN KADROSU

Euro Anatolia ile Başvuru Süreci

ib diploması nedir 29 ib diploması nedir
Adım-1

Resmi Sözleşme ile Çalışmalara Başlıyoruz

ib diploması nedir 30 ib diploması nedir
Adım-2

Size Özel Danışmanınızla Görüşmenize Başlıyorsunuzün.

ib diploması nedir 31 ib diploması nedir
Adım-3

Birkaç ay içerisinde vizenizi alıyoruz.

ib diploması nedir 32 ib diploması nedir
Adım-4

Birkaç ay içerisinde vizenizi alıyoruz.

ib diploması nedir 29 ib diploması nedir
Adım-5

Hayallerinizle Buluşuyorsunuz !

Başvuru Süreci Nasıl?

ib diploması nedir 29 ib diploması nedir
Adım-1

Resmi Sözleşme ile Çalışmalara Başlıyoruz

ib diploması nedir 30 ib diploması nedir
Adım-2

Size Özel Danışmanınızla Görüşmenize Başlıyorsunuzün.

ib diploması nedir 31 ib diploması nedir
Adım-3

Birkaç ay içerisinde vizenizi alıyoruz.

ib diploması nedir 32 ib diploması nedir
Adım-4

Okul davetiyenizi alıyorsunuz.

ib diploması nedir 29 ib diploması nedir
Adım-5

Hayallerinizle Buluşuyorsunuz !

Result Counter

Anket Sonuçları

Yatırımcı Vizeleri Danışmanlığından edindiğimiz Hukuki ve mesleki tecrübelerimiz ile sonuçlarımız;

ib diploması nedir 39 ib diploması nedir
93%

Vize Başarıyla Alındı

ib diploması nedir 40 ib diploması nedir
1,253

Mutlu Öğrenci/Danışan

ib diploması nedir 41 ib diploması nedir
1,000,000+

Tl İndirim Sağlandı

ib diploması nedir 42 ib diploması nedir
98%

Pozitif Yorum

Yatırımcı Vizeleri Danışmanlığından edindiğimiz Hukuki ve mesleki tecrübelerimiz ile sonuçlarımız;

Result Counter

Anket Sonuçları

ib diploması nedir 43 ib diploması nedir

Danışanlarımız Ne Diyor?

Sadece Bizim Sözümüzü Dinlemeyin, Danışanlarımızdan da duyun

What Do Our Customers Say?

Don’t just take our word for it. Hear what our customers have to say!

Don’t just take our word for it. Hear what our customers

have to say!

Referanslarımız

Referanslarımız

ib diploması nedir 5 ib diploması nedir

DANIŞMANLIK İÇİN BİR TARİH SEÇİNİZ

GELECEĞİNİZE İYİ DAVRANIN

ib diploması nedir 45 ib diploması nedir

GELECEĞİNİZE
İYİ DAVRANIN

ib diploması nedir 46 ib diploması nedir