AVANTAJLARI şartlar DANIŞMAN SEÇİMİ BİZİM YAPABİLECEKLERİMİZ

SCHENGEN VİZESİ NEDİR?

BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY !

Schengen vizesi nedir? Schengen vizesi ücreti nedir? İşte bilmeniz gereken her şey : 

Schengen Vizesi Avrupalı olmayan kişilerin Schengen bölgesinin parçası olan 26 ülkenin tümüne seyahat etmesi için zorunlu olan resmi bir belgedir. Bir kez verildiğinde, bu vize yolcunun sınırda kimlik kontrolünden geçmeden diğer üye devletlerin sınırlarını geçmesine izin verir. Birkaç Schengen vizesi türü vardır, ancak en yaygın olanı (kısa süreli vize), vizede belirtilen giriş tarihinden başlayarak 6 aylık bir süre boyunca maksimum 90 gün seyahat etmeye/kalmaya izin verir.

lütfen aklınızda bulundurun

Bir Schengen ülkesine girişiniz, Schengen vizesi başvurunuz için gerekli belgelerin kopyalarını sunamıyorsanız reddedilebilir. Bu nedenle seyahatiniz boyunca bu belgeleri yanınızda taşımanız şiddetle tavsiye edilir.

Schengen Vize Ülkeleri Nelerdir ?

Map of the Schengen area of countries

Schengen Bölgesi veya Schengen Ülkeleri Bölgesi, birbirleri arasındaki sınır kontrollerini kaldırmış olan 26 Avrupa ülkesinden oluşan bir gruptur. Bunlara Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Hollanda, Polonya ve İskandinav ülkeleri dahildir, ancak Birleşik Krallık ve İrlanda dahil değildir. Çoğu Avrupa Birliği (AB) ülkesi, Bulgaristan ve Romanya gibi bazı Schengen dışı ülkeler kayıtlı olmasına rağmen henüz aktif üye değil ve yalnızca gelecekte katılmak zorunda olmalarına rağmen, Schengen Anlaşması’nın imzacısıdır. İsviçre, İzlanda ve Norveç AB’de değildir ancak Schengen Bölgesi’nin içindedir.

Avusturya Brüksel Çek Cumhuriyeti Danimarka
Estonya Finlandiya Fransa Almanya
Yunanistan Macaristan İzlanda İtalya
Letonya Lihtenştayn Litvanya Lüksemburg
Malta Hollanda Norveç Polonya
Portekiz Slovakya Slovenya İspanya
İsveç İsviçre    

Hangi Avrupa ülkeleri Schengen Vize bölgesinin parçası değildir?

 

Map of countries that are not part of the Schengen area

Avrupa anakarasındaki çoğu ülke de dahil olmak üzere 26 ülke Schengen Bölgesi içinde olsa da, sınır kontrollerinin kaldırıldığı bölgede her Avrupa ülkesi bulunmuyor. Avrupa ile ilişkilendirdiğimiz ve Schengen Ülkeleri olmayan ülkeler:

Arnavutluk Ermenistan Azerbaycan Belarus
Bosna Bulgaristan Hırvatistan Kıbrıs
İrlanda Makedonya Moldova Montenegro
Sırbistan Ukrayna İngiltere Romanya

Andorra, Monako ve Vatikan Şehri’nin mikro devletleri de üye değiller – ancak sınır kontrolleri uygulamadıkları için alan içinde fiili olarak kabul ediliyorlar.

Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Kıbrıs da Schengen Ülkelerinin dışındadır, ancak gelecekte bir noktada Avrupa Birliği üyesi olarak yasal olarak katılmak zorundadırlar.

Schengen Ülkelerine girmek için kimlerin Vizeye ihtiyacı vardır?

Çoğu Avrupa vatandaşı olmayan (özellikle Afrika, Rusya, Hindistan ve Çin) Schengen üye devletlerinden birine girmek için Schen vizesine ihtiyaç duyar. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Meksika, Brezilya, Avustralya ve Japonya gibi bazı ülkeler, Avrupa Birliği ile bir vize muafiyeti anlaşması imzalamıştır. Bu, ziyaretleri 90 günü geçmezse, vatandaşlarının Avrupa’ya girmek için vizeye ihtiyaçları olmadığı anlamına gelir. 

Schengen Vizesi nedir? sorusundan ziyade kalıcı bir oturum hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, Almanya’da oturma izni almanın yolları, adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Schengen Vize çeşitleri nelerdir? 

  • A Tipi Schengen Vizesi Nedir?

A tipi vize (Havaalanı Transit Vizesi), Schengen üyesi olmayan ülke vatandaşlarının bir Schengen ülkesinde bulunan bir havalimanının uluslararası bölgesinden aktarma yapmalarına veya bağlantılı uçuşlarını beklemelerine olanak tanır. Schengen üyesi olmayan bir ülkeden Schengen üyesi olmayan başka bir ülkeye seyahat eden ve bir Schengen ülkesinin havalimanında aktarma yapmak zorunda olanlar için zorunludur. A tipi vize sahibinin söz konusu Schengen ülkelerine girmesine izin verilmez.

  • B Tipi Schengen Vizesi Nedir?

B tipi vize, beş günden daha kısa süren yolculuklarla ilgilidir ve “C” tipi “transit” koşuluyla değiştirilmiştir.

  • C Tipi Schengen Vizesi Nedir?

Kısa süreli Schengen başvurusu en yaygın olanıdır. Schengen bölgesine ait bir ülkenin vize hizmetleri (elçilikler, konsolosluklar, atanmış dış sağlayıcılar) tarafından verilir. Sahibinin, 180 günlük bir süre boyunca 90 günden az süreyle Schengen bölgesinde özgürce kalmasına veya seyahat etmesine izin verir.

Seyahatinizin amacına göre, kısa süreli C kategorisi Schengen başvurusu şunlar olabilir: tek girişli, çift girişli veya çok girişli.

  • D tipi Schengen Vizesi Nedir?

Ulusal vize, D tipi uzun süreli Schengen Ülkeleri vizesidir. Bir Schengen ülkesinde 90 günden uzun bir süre (1 yıla kadar) okumak, çalışmak veya yaşamak isteyen herhangi bir yabancı için zorunludur. Gördüğünüz gibi Schengen vizesi nedir? sorunuzun cevabı : 90 gün altı turistlik vizelerdir, 90 günlük vizeler ise Ulusal vizeler olarak anılır.
Daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki sayfayı okuyun: Ne tür bir Schengen başvurusuna ihtiyacım var?

Schengen Vizesi için gerekli evrakları öğrenmek için tıklayın.

Hangi sebepler kısa süreli Schengen Vizesi gerektirir?

Bölgedeki bir veya daha fazla Avrupa ülkesini aşağıdaki nedenlerden herhangi biri için ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Schengen’e başvurmanız gerekir: Turizm ve eğlence, iş amaçlı, arkadaş veya aile ziyareti, kültürel ve sportif etkinlikler, havaalanı ve deniz ulaşımı ziyaretleri , resmi ziyaretler, tıbbi tedavi, kısa süreli çalışma ve araştırma amaçlı.

Schengen ülkelerini ziyaret etme nedenlerinize ve ziyaretlerinizin sıklığına bağlı olarak, Schengen konsolosluğu size 90 gün geçerli tek, çift veya çok girişli vize verebilir. Ancak, sık seyahat eden biriyseniz, beş yıla kadar geçerli olan çok girişli bir Schengen Vizesi almak için başvurabilirsiniz. Her ziyarette, 180 günlük bir süre içinde yalnızca 90 güne kadar Schengen Bölgesi’nde kalabileceksiniz.

Schengen Vizesine nereden başvurabiliriz?

Bölgedeki bir veya daha fazla Avrupa ülkesini ziyaret etmek için ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Schen Ülkeleri Vizesine başvurmanız gerekir: turizm amaçlı, iş amaçlı, ziyareti, ziyareti ve sportif etkinlikler, tatil ve deniz ulaşımı ziyaretleri, resmi ziyaretler, sevimli gezi, kısa süreli çalışma ve araştırma amaçlı.

Shengen ülkelerinin konsoloslukları haricinde yetkilendirdikleri kurumlar vardır, örneğin : VFS Global. Bu kurumlardan Schengen ülkesine göre başvuru yapabiliriz.

Schengen Bölgesi okulları ziyaret etme nedeninize ve ziyarete gidişine bağlı olarak, Schengen konsolosluğuna bağlı olarak 90 gün geçerli, çift veya çok girişli vize verebilir. Ancak, sık seyahat eden biriyseniz, beş kadar geçerli olan çok girişli bir Vize almak için başvurabilirsiniz. Her ziyarette, 180 günlük bir süre içinde yalnızca 90 güne kadar Schengen Bölgesi’nde kalabileceksiniz.

Schengen başvurusu için gerekli evraklar nelerdir?

Schengen Vizesi Nedir? Sorunuzun cevabını tam kavrayamadıysanız ve yaptığınızı bilmiyorsanız başvuru süreci kafa karıştırıcı ve stresli olabilir, bu nedenle Schengen başvuru için izlemeniz gereken 37 adımın her birinde size yardımcı olacak kullanışlı bir kılavuz hazırladık:

Yetkili makamlardan randevu almak için öncelikle aşağıdaki zorunlu belgelerle birlikte bir başvuru dosyası oluşturmalısınız:

•    Usulüne uygun olarak doldurulmuş ve imzalanmış bir vize başvuru formu
•    İki özdeş ve yakın tarihli kimlik fotoğrafı
•    Pasaportunuzun ve pasaportunuzun bir kopyası (10 yıldan daha kısa bir süre önce verilmiş ve talep edilen vizenin sona erme tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerlidir)
•    Seyahatinizin nedenlerini açıklayan bir mektup
•    Dönüş biletinizin rezervasyon onayı
•    Konaklama planlarınızın kanıtı
•    Geçim kaynağınızın kanıtı
•    Zorunlu seyahat sigortası sertifikası

Eksiksiz bir başvuru dosyası ile konsolosluk hizmetlerinden randevunuza en iyi koşullarda katılabileceksiniz.

Schengen Vize Fotoğraf Ölçüleri : fotoğraf boyutunuz 35 mm x 45 mm olmalıdır.

Schengen Vize Başvurusu Ücretleri Nelerdir?

Schengen vizesi nedir? Sorumuzun cevabını aldık, peki , ücretleri Nelerdir? başvururken, her başvuru sahibinin ödemesi gereken iade edilmeyen zorunlu bir Schengen vizesi ücreti vardır.

Schengen başvuru ücretleri, vize türüne ve başvuru sahibinin yaşına ve ayrıca aşağıda metinde belirtilen diğer bazı istisnalara göre değişiklik göstermektedir. Schengen ücreti belirlenen konsolosluk/elçilikte nakit, banka veya kredi kartı ile ödenebilir. Ancak bazı konsolosluklar kredi kartı ile ödeme yapmanıza izin vermeyebilir.

Schen ülkeleri vize ücretleri, başvuru sırasında ilgili elçilik/konsoloslukta ödenecek vize ücretlerini içerir.

Schengen Vize Kategorisi Ücret EURO Ücret DOLAR*
Yetişkin 80€ 96$
6 – 12 yaş arasında çocuklar 40€ 48$
6 yaş altındaki çocuklar Ücretsiz Ücretsiz
Resmi amaçlarla seyahat eden diplomatik, resmi veya hizmet pasaportu sahipleri Ücretsiz Ücretsiz
Bir AB/AEA vatandaşının aile üyesi Ücretsiz Ücretsiz
Okul gezisi sırasında öğrenciler, öğrenciler ve eşlik eden öğretmenler Ücretsiz Ücretsiz
Bilimsel araştırma yapmak için seyahat eden araştırmacılar Ücretsiz Ücretsiz
Ermenistan, Azerbaycan ve Rusya vatandaşları. 35€ 42$

Bu ücretlerin statik ve Schengen üyeleri aksini kararlaştırana kadar değişmez olmasına rağmen, bu tutarı ödemekten muaf olan bazı kategoriler vardır.

Kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından düzenlenen seminer, konferans, spor, kültür veya eğitim etkinliklerine 25 yaş ve altındaki katılımcılar için de Schen Ülkeleri vize ücretlerinden muaf tutulabilir. Karar, olayın alaka düzeyine göre duruma göre verilecektir.

Yine vizenin reddedilmesi durumunda ödenen paranın iadesi yapılmamaktadır.

Schengen Vizesine ne zaman başvurmalıyız?

Yeni Vize Yasası’nın (Şubat 2020) yürürlüğe girmesinden bu yana, Schengen başvurunuz için seyahat tarihinizden en erken 3 ila 6 ay önce ve seyahat tarihinizden en geç 15 takvim günü önce başvurabilirsiniz.

Eğer Schengen Vize işlemleri değil de Avrupa’da oturum almanın yollarını arıyorsanız en iyi seçeneklerden biri olan Almanya İş Arama Vizesi için tıklayınız.

Ayrıca şirketimizden ücretsiz bir danışmanlık almak için randevü sistemimizden bir randevü alabilirsiniz.

BİZİM SİZLER İÇİN YAPABİLECEKLERİMİZ

 

Şuana kadar Schengen Vizesi nedir? Schengen vizesi Nasıl Alınır ?  Schengen vizesi ücreti nedir ? Schengen vizesi Nasıl Alınır ? gibi konuları işledik. 

Eğer Türkiye’deki çoğu başvuran gibi sizde bizleri seçerseniz sizler için yapabileceklerimizden’de bahsetmek isteriz.

Türkiye’de Schen vize başvurularında danışmanlık ve iş planı yazımı hizmeti veren kurum olarak %93 Vize onay yüzdesini gururla sizlere bildiriyoruz.

Sadece ve sadece alanında uzman Schgengen vize elemanları, danışmanları , avukatlar ve hatta designer’ler ile çalışıyoruz. Sizlere 7/24 hizmet sunuyor, bütün çevirilerinizi ücretsiz yapıyor, randevülerinizi alıyor ve en doğru ve kesin bilgilerle sizleri yönlendiriyoruz.

Sizlere sunduklarımızdan bazıları;

SONUÇ SAYACI

ANKET SONUÇLARI

Kurşun geçirmez stratejilerle ve gururla sunduğumuz müşterilerimize özen göstererek;

DOSTLARINIZINDA HABERDAR OLMASI İÇİN PAYLAŞINIZ…

DOSTLARINIZINDA HABERDAR OLMASI İÇİN PAYLAŞINIZ…

Schengen Vizesi ülkeleri hangileridir?

Schengen Vize ülkeleri

Bu ülkeler: Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya , Slovenya, İspanya, İsveç ve İsviçre.

Schengen vizesi ücreti ne kadar?

ankara anlaşması nedir

Schengen Kategorisi Ücreti EUR olarak Ücret USD olarak*
Yetişkin: 80€ 96$
6-12 yaş arası çocuk : 40€ 48$
6 yaşından küçük çocuk: Ücretsiz Ücretsiz
Resmi amaçlarla seyahat eden diplomatik, resmi veya hizmet pasaportu sahipleri : Ücretsiz Ücretsiz
AB/AEA vatandaşı aile üyesi Ücretsiz Ücretsiz
Okul gezisi sırasında öğrenciler, öğrenciler ve refakatçi öğretmenler: Ücretsiz Ücretsiz
Bilimsel araştırma yapmak için seyahat eden araştırmacılar : Ücretsiz Ücretsiz
Ermenistan, Azerbaycan ve Rusya vatandaşları. 35€ 42$

  • USD (ABD Doları) cinsinden geçerli vize ücreti cari döviz kuruna göredir. Haber verilmeksizin değiştirilebilir.

İngiltere Schengen vizesinin bir parçası mı?

ankara anlaşması nedir

İngiltere Schengen Bölgesi’nin bir parçası mı? Hayır. Birleşik Krallık, Schengen bölgesinin bir parçası değildir ve bu nedenle Birleşik Krallık’a Schen vizesi ile girmenize izin verilmez. Birleşik Krallık sakinlerinin, Birleşik Krallık’tan AB’deki diğer ülkelere seyahat etmek istiyorlarsa Schen vizesine başvurmaları gerekebilir.